Division 1, Intrinsically safe
Features two LEDs and three lighting modes: spot (white LED), flood (90 CRI LED), and spot/flood combo
Dual head switches on either side of the body for easy beam selection and one-handed operation
Durable, chemical-resistant, corrosion-proof polymer resin; rocky stipple texture for a sure grip
Unbreakable polycarbonate facecap
IP67-rated; dust-tight and waterproof to 1 meter for 30 minutes; 2m impact resistance tested
Rugged, integrated, snag-free clip conforms to body; grabs onto shirts, pockets and gear for hands-free use
Includes three ?AA” alkaline batteries; also accepts AA lithium batteries; mechanical battery polarity protection
Electrical, Hand-Held Flashlight
Streamlight 68910 Dualie? Intrinsically-Safe Color-Rite? Flashlight, LED, 320 Lumens, AA Batteries – Each
$77.25
| Weight | 0.499 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.175 × 0.61666 × 0.16666 in |
| Lamp Type | LED |
| Lumens (High) | 320 |
| Run Time Hrs. (High) | 5 |
| Run Time Hrs. (Low) | 8.5 |
| Body Material | Nylon Polymer |
| Body Colour | Safety Yellow |
| Battery Type | AA |
| Batteries Included/Not Included | Included |
| Beam Distance (High) | 179 m |

