Impact-resistant polymer construction
Rubber-coated face cap resistant to impact and shock
Unbreakable polycarbonate lens with scratch resistant coating
Waterproof
Includes wrist lanyard
Electrical, Hand-Held Flashlight
Streamlight 68301 ProPolymer? Flashlight, LED, 67 Lumens, AA Batteries – Each
$56.58
| Weight | 6.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.77083 × 0.60416 × 0.60416 in |
| Lamp Type | LED |
| Lumens (High) | 67 |
| Run Time Hrs. (High) | 155 |
| Body Material | Plastic |
| Body Colour | Black |
| Battery Type | AA |
| Batteries Included/Not Included | Included |
| No. of Batteries Required | 4 |
| Length | 16.51 cm (6.5") |
| Safety Rating | Class I, Division 1 |

