Features O-ring sealed construction
IP57 rated design; dust and water ingress protected in accordance with specification EN60529:1992
1 meter impact resistance tested
Waterproof to 1 m for 1 hour
UL Listed and UL Canada Listed Class I, Division 2, Groups A,B,C,D, Class II, Division 2, Groups F,G; Class III: Temperature Code T4
Push button tail switch
Unbreakable polycarbonate lens with scratch resistant coating
Electrical, Hand-Held Flashlight
Streamlight 67101 ProPolymer? Flashlight, LED, 65 Lumens, AA Batteries – Each
$40.65
| Weight | 0.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.7 × 0.125 × 0.36666 in |
| Lamp Type | LED |
| Lumens (High) | 65 |
| Run Time Hrs. (High) | 24 |
| Body Material | Plastic |
| Body Colour | Yellow |
| Battery Type | AA |
| Batteries Included/Not Included | Included |
| Beam Distance (High) | 96 m |

