Ranges up to .250″ and 2.5 mm ; These Indicators have a shockless, hardened steel gear train and jewel bearings. They are furnished with a lug-on-centre back. Antimagnetic and special nonshock mechanisms are options available for all models.
Dial Indicator, Tools
Starrett 81-181J-8 Dial Indicators – No. 81 Series – AGD Group 1 Dial Indicators – No. 81 Series – AGD Group 1, 0 mm – 2.5 mm Range – Each
$356.90
| Weight | 0.344 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.36666 × 0.21666 × 0.23333 in |
| Range | 0 mm – 2.5 mm |
| Reading Units | MILLIMETER READING |
| EDP No. | 64645 |
| Graduation | 0.01 mm |
| Range One Rev. | 1.0 mm |
| Dial Reading | 0-50-0 |
| Stem Dia. | 8 mm |

