Ranges up to .250″ and 2.5 mm ; These Indicators have a shockless, hardened steel gear train and jewel bearings. They are furnished with a lug-on-centre back. Antimagnetic and special nonshock mechanisms are options available for all models.
Dial Indicator, Tools
Starrett 81-131J Dial Indicators – No. 81 Series – AGD Group 1 Dial Indicators – No. 81 Series – AGD Group 1, 0″ – 0.125″ Range – Each
$359.60
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.3652 × 0.2324 × 0.2075 in |
| Range | 0" – 0.125" |
| Reading Units | Inches |
| EDP No. | 53388 |
| Graduation | 0.0005" |
| Range One Rev. | 0.050" |
| Dial Reading | 0-25-0 |

