(Range) Leaf Thickness”: 0.0015, 0.002, 0.0025, 0.003, 0.004, 0.005, 0.006, 0.007, 0.008, 0.009, 0.010, 0.011, 0.012, 0.013, 0.014, 0.015, 0.016, 0.017, 0.018, 0.019, 0.020, 0.021, 0.022, 0.023, 0.024, 0.025
INCH READING THICKNESS GAUGES WITH STRAIGHT LEAVES
Manual Thickness Gauge, Tools
Starrett 66 Thickness Gauges Thickness Gauges – Each
$138.13
SKU: HT445
Categories: Manual Thickness Gauge, Tools
Tags: 66, Manual Thickness Gauges, Thickness Gauges
Brand: Starrett
| Weight | 0.178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.29166 × 0.04166 × 0.04166 in |
| Display Type | Analogue |
| Measuring Range | 0.0015"-0.025" |
| EDP No. | 50314 |
| No. of Leaves | 26 |
| Size Leaves | 1/2 x 3 1/32 |
| Description /Remarks | With Locking Device |

