WITH JEWEL BEARINGS
Ranges up to 1″ and 25 mm ; These indicators have a shockless, hardened steel gear train and jewel bearings, except where noted. They are furnished with a lug-on-centre back. Anti-magnetic mechanism is optional for all models. Special nonshock mechanism is available for all models except Nos. 25-109, 25-209 and 25-116.
Dial Indicator, Tools
Starrett 25-141J Dial Indicators – No. 25 Series – AGD Group 2 Dial Indicators – No. 25 Series – AGD Group 2, 0″ – 0.25″ Range – Each
$356.90
SKU: HW497
Categories: Dial Indicator, Tools
Tags: 25-141J, Dial Indicators, Dial Indicators - No. 25 Series - AGD Group 2
Brand: Starrett
| Weight | 0.508 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.48333 × 0.25 × 0.29166 in |
| Range | 0" – 0.25" |
| Reading Units | Inches |
| EDP No. | 53240 |
| Graduation | 0.001" |
| Range One Rev. | 0.100" |
| Dial Reading | 0-50-0 |

