| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.1 × 0.1 × 0.1 in |
| Length | 1-3/4" |
| Shank Type | Ringed |
| Diameter | 0.08" |
| Finish | Galvanized |
| Weight | 4.5 lbs. |
| Cutting Capacity Soft and Medium Hard Materials (Up to Brinell 200, Rockwell C15) | 11 mm (7/16") |
| Cutting Capacity Hard Materials (Up to Brinell 455, Rockwell C48) | 8 mm (5/16") |
| Maximum hardness of material to be cut | Brinell 455/Rockwell C48 |
| Qty/Pkg. | 4200 |
Coiled Framing Nails, Tools
Stanley Bostitch C5R80BDG 15? Coil Siding Nails – Pack of 4200
$106.97
SKU: TYX788
Categories: Coiled Framing Nails, Tools
Tags: 15° Coil Siding Nails, C5R80BDG, Coiled Framing Nails
Brand: Stanley Bostitch
Recently Viewed Products
-
Hex Socket Adapter
Vega 1200ADP38 Adapter & Extension, 1/4″ Drive Size, 3/8″ Male Size, Pin, 8″ L – Each
$14.37 Add to cart



