Designed to meet the detail trimming needs of landscape maintenance professionals
Compared to a full size hedge trimmer, the compact design delivers a lighter weight and one-handed use to make it easier to control in tight access applications
Has the power to cut ?” branches while also being the fastest cutting in its class for increased application speed and overall productivity
Powerstate? brushless motor delivers 2700 SPM
The blade tip guard prevents damage to the property and the blades
M12? Redlithium? High Output XC4.0 battery delivers unmatched run-time, power and longer life
Includes: M12 Fuel? Hedge Trimmer, M12? Redlithium? XC4.0 Battery, M12? Charger
Hedge Trimmer, Tools
Milwaukee 2533-21 M12 Fuel Hedge Trimmer, 8″, 12 V, Battery Powered-(Each)
$352.51
| Weight | 5.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.55 × 0.321 × 1.833 in |
| Engine Power | 12 V |
| Clipper Length | 8" |
| Weight | 3.6 lbs. |
| Operating Type | Battery Powered |
| Strokes Per Minute | 2700 |
| Cut Capacity | 1/2" |



