Includes: (1) M12? ProPEX? Expansion Tool, (1) 3/4″ ProPEX? Expansion Head, (1) 1/2″ ProPEX? Expansion Head, (1) 1″ ProPEX? Expansion Head, (1) ProPEX? Expander Cone Grease, (1) M12? Lithium-ion Battery Charger, (2) M12? Redlithium? CP1.5 Battery Pack, (1) Carrying Case
Built-in auto rotate mechanism for effortless one-handed use
Compact, right angle design for use in tight locations
Paddle trigger for easy reach in confined spaces
Battery fuel gauge displays remaining run-time
Quick cam mechanism for fast continuous expansion
All-metal gears and integrated metal frame for maximum jobsite durability
LED work light illuminates work space in dark locations
Tools, Tube Expander
Milwaukee 2432-22 M12 Lithium-ion ProPEX Expansion Tool Kit-(Each)
$733.76
SKU: TMB761
Categories: Tools, Tube Expander
Tags: 2432-22, M12™ Lithium-ion ProPEX® Expansion Tool Kit, Tube Expanders
Brand: Milwaukee
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.16 × 0.3 × 1 in |
| Tube Capacity | 3/8" – 1" |
| Manual or Power Driven | Power Driven |
| Voltage | 12 V |
| Speed | 60 SPM |
| Stroke Length | 14 mm |
| Length | 7-1/2" |
| Weight | 4.3 lbs. |


