Adjustable shelving system that provides high strength, yet economical storage capacity for your needs
This system uses an innovative shelf clip, which slips into a slotted “T” post and is immediate ready to receive a shelf
No-Bolt design reduces up to 80% of installation time
Shelf capacity is based on evenly distributed weight
Ships knocked down
Material Handling & Storage, Shelving Unit
MetalwareInterlok Shelving Unit, Steel, Boltless, 800 lbs. Capacity, 36″ W x 88″ H x 24″ D-(Each)
$1,364.55
| Weight | 258.664 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 in |
| Kit Type | Starter |
| No. of Shelves | 8 |
| Shelf Capacity | 800 lbs. |
| Material | Steel |
| Width | 36" |
| Depth | 24" |
| Height | 88" |
| Shelving Unit Type | Boltless |
| Style | Closed |
| Doors Included | Yes |
| Colour | Light Grey |

