Grinds carbide, ceramic and other materials more cost effectively conventional silicon carbide abrasive wheels
Diamond Stock Wheel, Tools
Merit 66260302087 Diamond Grinding Wheel-(Each)
$463.25
SKU: MLN335
Categories: Diamond Stock Wheel, Tools
Tags: 66260302087, Diamond Grinding Wheel, Diamond Stock Wheels
Brand: Merit
| Weight | 1.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.625 × 0.19166 × 0.625 in |
| Diameter | 6" |
| Thickness | 1" |
| Arbor Hole Size | 1" |
| Grit | 100 |
| Maximum RPM | 7635 |
| Bond Type | Electro-Plated |

