Aluminum oxide is best-suited for general purpose deburring and blending
Premium flexible cotton backing
For where superior finish is required, or on low pressure applications
Flap Wheel, Tools
Merit 08834130778 Grind-O-Flex Mini Mounted Flap Wheel, Aluminum Oxide, 60 Grit, 2″ x 1″ x 1/4″-(Each)
$13.16
| Weight | 0.126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.16666 × 0.19166 × 0.16666 in |
| Diameter | 2" |
| Grit | 60 |
| Thickness | 1" |
| Arbor Hole Size | 1/4" |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum RPM | 25000 |
| Grade | Medium |
| For Use With | Metals, Plastic, Rubber and Wood |
| Mount Type | Mandrel |

