For polishing and grinding jobs in production work, as well as clean-up and maintenance jobs
Works on metals, plastic, rubber and wood
No adjustments, dressing, or preparation required before or during operation
Flap Wheel, Tools
Merit 08834120035 Flap Wheel, Aluminum Oxide, 120 Grit, 14″ x 3″ x 1-3/4″-(Each)
$544.36
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.21544 × 0.21544 × 0.21544 in |
| Diameter | 14" |
| Grit | 120 |
| Thickness | 3" |
| Arbor Hole Size | 1-3/4" |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Max. RPM | 2400 |

