Abrasive strips backed by 8 cushioning brushes
Special adapter required for bench grinder use
4″ diameter high-impact plastic body
Flap Wheel, Tools
Merit 08834111051 Sand-O-Flex Wheel, Aluminum Oxide, 80 Grit, 6-1/2″ x 1″ x 1/4″-(Each)
$85.98
| Weight | 0.861 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.53333 × 0.29166 × 0.525 in |
| Diameter | 6-1/2" |
| Grit | 80 |
| Thickness | 1" |
| Arbor Hole Size | 1/4" |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Max. RPM | 2400 |

