Two heat settings (1500 W and 1000 W)
Provides full comfort and efficient operation
Fully adjustable automatic thermostat
Safety overload switch
Power signal light
Top mounted handle and controls
Grounded plug and controls
Facility Maintenance, Portable Heaters
Matrix Industrial Products EA469 Portable Open Coil Heater, Radiant Heat, Electric, 5200-(Each)
$83.09
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.62931 × 0.62931 × 0.62931 in |
| Type | Radiant Heat |
| Power Source | Electric |
| Min BTU Rating | 3410 |
| Max BTU Rating | 5200 |
| Watts | 1000/1500 |
| Amperage | 8.3/12.5 |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |
| Noise Level | Around 46.1 dB |

