| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.5 × 0.22222 × 0.79167 in |
| Diameter | 30" |
| No. of Speeds | 3 |
| Min. CFM | 3800 |
| Max. CFM | 7200 |
| Usage Type | Industrial |
| HP | 07-Jan |
| Motor | 120 V/60 Hz, waterproof |
| Drive System | Direct Drive |
| CFM (Med) | 5500 |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |
Facility Maintenance, Wall-Mounted Fans
Matrix Industrial Products EB115 Waterproof Motor Misting & Oscillating Pedestal Fan, Industrial, 3 Speed, 30″ Diameter – (Each)
$529.94

