Remains flexible and maintains performance in the coldest temperatures
Contains 60% more “fingers” than standard fingertip mats, for outstanding scraping action
Bevelled edge reservoir retains up to 1 gal. of liquid per square yard
For outdoor and indoor entrances and vestibules
For medium-traffic locations such as office buildings, small retail stores and car dealerships
Other dimensions available
Looking for a different/custom size? Contact us!
Outdoor Entrance Mattings
Mat Tech MASK29BK Mat-A-Dor Mat, Rubber, Scraper Type, Finger Tip Style Pattern, 2-2/3′ x 3-1/4′, Black-(Each)
$158.68
SKU: NG820
Category: Outdoor Entrance Mattings
Tags: MASK29BK, Mat-A-Dor™ Mat, Outdoor Entrance Mattings
Brand: Mat Tech
| Weight | 18.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 3.20833 × 0.5 in |
| Width | 2-2/3' |
| Length | 3-1/4' |
| Type | Scraper |
| Thickness | 5/8" |
| Colour | Black |
| Material | Rubber |
| Traffic | Medium-Duty |
| Surface Pattern | Finger Tip Style |
Recently Viewed Products
-
Standard Hard Hats
MSA V-Gard® Hardhat (Each)-Click on options for variations & Details.
$15.83 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Indoor Entrance Mattings
Zenith Safety Products Matting, Runner, 4′ x 60′ x Charcoal – Each
$510.88 Add to cart -
Indoor Entrance Mattings
Zenith Safety Products Matting, Runner, 3′ x 10′ x Charcoal – Each
$65.88 Add to cart -
Hard Hat Suspensions
Protective Industrial Products HP641RS Dynamic™ Sure-Lock II Replacement Suspension, Ratchet – Each
$14.15 Add to cart




