| Weight | 0.716 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.49166 × 0.08333 × 0.15 in |
| Type | Security Padlock |
| Body Width | 1-9/16" |
| Shackle Diameter | 1/4" |
| Shackle Clearance Height | 3" |
| Shackle Clearance Width | 25/32" |
| Body Material | Brass Coating |
| Shackle Material | Steel |
| Colour | Brass |
| Key Type | Resettable |
Padlock, Safety
Master Lock 6830LT ProSeries Pin Tumbler Padlock, Resettable, Brass Coating, 1-9/16″ Width-(Each)
$34.57
SKU: SEC371
Categories: Padlock, Safety
Tags: 6830LT, Padlocks, ProSeries® Pin Tumbler Padlock
Brand: Master Lock
Recently Viewed Products
-
Precision Tool Parts & Accessories
Starrett 236HD Rod Only for Combination Steel Rule Depth/Angle Gage Rod Only for Combination Steel Rule Depth/Angle Gage – Each
$17.53 Add to cart



