Warded locking mechanism minimizes jamming from dirt and grime
Locks come with two keys
For keyed alike options, please call us
Features a removeable adjustable shackle from shackle heights 2-3/4″ to 5-3/8″
Steel shackle provides strong cut resistance
Steel laminated body for superior strength, rustproofed for extended wear
Padlocks, Safety
Master Lock 517D Economy Warded Padlocks, Keyed Different, Laminated Steel, 1-3/4″ Width-(Each)
$11.26
SKU: SEJ520
Categories: Padlocks, Safety
Tags: 517D, Economy Warded Padlocks, Padlocks
Brand: Master Lock
| Weight | 0.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.71666 × 0.11666 × 0.31666 in |
| Type | Security Padlock |
| Body Width | 1-3/4" |
| Shackle Diameter | 9/32" |
| Shackle Clearance Height | 2-3/4" |
| Shackle Clearance Width | 13/16" |
| Body Material | Laminated Steel |
| Shackle Material | Steel |
| Colour | Silver |
| Key Type | Keyed Different |
| Body Thickness | 7/8" |
| Shackle Clearance B" | 2 3/4 to 5 3/8 |
| Shackle Clearance C" | 13/16 |
| Shipping Weight | 0.75 lbs. |
| Shackle Clearance A" | Sep-32 |

