Station message printed in English. Spanish and French labels included for optional application
Resilient polycarbonate material provides ultimate heat resistance and impact strength superior to typical stations
Translucent lockable cover protects contents from dust and prevents missing equipment
Reinforced snap-on clips provide easy padlock and hasp storage and removal
One-piece molded construction eliminates loose parts
Lockout Station, Safety
Master Lock 1483B Trilingual Covered Lock Station, None Padlocks, 10 Padlock Capacity, Padlocks Not Included-(Each)
$187.55
SKU: SGW124
Categories: Lockout Station, Safety
Tags: 1483B, Lockout Stations, Trilingual Covered Lock Station
Brand: Master Lock
| Weight | 5.892 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.03333 × 0.275 × 1.40833 in |
| Padlocks Included | Not Included |
| Type of Padlocks Included | None |
| Padlock Capacity | 10 |
| Compatible Blades | 10526 & 10528 |
| Cutting Depth | 5 mm |
| Dimensions | 90.8 mm L x 21.8 mm W x 6.2 mm H |
| Weight | 20.7 g |
Recently Viewed Products
-
Base For Dial Indicator
Mitutoyo 64PKA079B 0.001″ x 1″ Dial Indicator and Magnetic Base Set-(Each)
$414.09 Add to cart -
Hook & Loop Sanding Disc
3M AM34562 Hook-it 360L Sanding Disc – 5″, 5″ Dia., P320 Grit, Aluminum Oxide-(Each)
$1.15 Add to cart -
Inspection Mirror
Mag-Mate 312A Acrylic Inspection Mirror, Square, 2″ L x 2″ W, Telescopic-(Each)
$19.64 Add to cart






