Station message printed in English. Spanish and French labels included for optional application
Resilient polycarbonate material provides ultimate heat resistance and impact strength superior to typical stations
Translucent lockable cover protects contents from dust and prevents missing equipment
Reinforced snap-on clips provide easy padlock and hasp storage and removal
One-piece molded construction eliminates loose parts
Lockout Station, Safety
Master Lock 1482B Trilingual Covered Lock Station, None Padlocks, 4 Padlock Capacity, Padlocks Not Included-(Each)
$128.65
SKU: SGW123
Categories: Lockout Station, Safety
Tags: 1482B, Lockout Stations, Trilingual Covered Lock Station
Brand: Master Lock
| Weight | 3.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.53333 × 0.275 × 1.10833 in |
| Padlocks Included | Not Included |
| Type of Padlocks Included | None |
| Padlock Capacity | 4 |
| Duty Level | Heavy Duty |
| Cushion Thickness (in.) | 3.5" |
| Material | Steel Tubing, High Density Foam |
| Length (in.) | 20.2" |





