Features an upgraded safety lockout toolbox to keep important lockout devices and padlocks together
Ideal for individual workers, padlocks are supplied keyed alike for added worker convenience
Includes: (1) S1017 Durable lockout toolbox, (3) 410KARED Zenex? padlocks, (1) 7C5RED Circuit breaker padlock, (1) 420 Lockout hasp, (1) 427 Red labeled snap-on lockout hasp, (3) 493B Circuit breaker lockouts, (2) 491B Circuit breaker lockouts, (1) 496B Wall switch cover, (1) 497A “Do Not Operate” laminated safety tag pack (12 tags per pack)
Lockout Kit, Safety
Master Lock 1457E410KAFRC Standard Lockout Kit with Zenex Thermoplastic Locks, Electrical Kit, 14 Components-(Each)
$238.70
SKU: SGZ652
Categories: Lockout Kit, Safety
Tags: 1457E410KAFRC, Lockout Kits, Standard Lockout Kit with Zenex™ Thermoplastic Locks
Brand: Master Lock
| Weight | 5.743 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.428 × 0.847 × 0.822 in |
| No. of Components Included | 14 |
| Type of Kit | Electrical |
| Usage Rating | Severe Use |
| Lock Body Width | 1-1/2" |
| Lock Shackle Length | 1-1/2" |
| Lock Shackle Width | 25/32" |
| Lock Shackle Diameter | 1/4" |
| Lock Key Type | Keyed Alike |





