ProSeries? resettable combination locks are designed for Commercial/Industrial applications
Set-your-own 4-digit combination for convenience and security; 10,000 possible combinations
No reset tool required
Large ergonomic dials with exclusive blind dial feature permit operation with gloves, in low light or complete darkness
Deadlocking mechanism protects against prying, shimming and rap attacks
Shackle seal and dial dust cover protect internal components and dials for trouble-free operation
Padlock, Safety
Master Lock 1175D ProSeries Padlock, Combination, Resettable, Solid Brass, 2-1/4″ Width-(Each)
$38.06
SKU: SHA147
Categories: Padlock, Safety
Tags: 1175D, Padlocks, ProSeries® Padlock
Brand: Master Lock
| Weight | 0.866 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.54166 × 0.125 × 0.29166 in |
| Type | Combination |
| Body Width | 2-1/4" |
| Shackle Diameter | 3/8" |
| Shackle Clearance Height | 1-1/16" |
| Shackle Clearance Width | 15/16" |
| Body Material | Solid Brass |
| Shackle Material | Boron Steel |
| Colour | Brass |
| Key Type | Resettable |

