For extra fine and targeted cuts
It is playfully easy to direct, using your thumb and forefinger only
The lightweight cuts through cardboard, paper, film, fabrics, yarn and strapping band
Sharp, but not dangerous
Stainless steel
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.43982 × 0.02582 × 0.21491 in |
| Overall Length | 5-7/25" |
| Handle Style | Rings |
| Handle Angle | Straight |
| Handle Orientation | Ambidextrous |
| Width | 0.31" |
| Material | Stainless Steel |
| Lowered Height | 10-1/2" |
| Raised Height | 16-1/2" |
| Weight | 55 lbs. |

