Ideal for pruning garden or orchard trees
Convenient tool-less change and tension adjustment of the saw chain
Movable guard-covers the top of the guide bar and the guard opens as the branch is cut for added protection and convenience
Adjustable automatic chain oiling to ensure optimal lubrication for application
Rear hand guard for additional safety
Electric brake that stops the motor for user protection
Ergonomic soft grip for comfortable non-skid operation
High water and dust resistance for uninterrupted outdoor performance with XPT (eXtreme Protection Technology)
Battery protection circuit protects against overloading, over-discharging and over-heating
Batteries and charger sold separately
| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.3 × 1 × 0.9 in |
| Overall Length | 6" |
| Includes | 6" Chain (1912E8-3); 6" Guide Bar (1912F1-4); Chain Cover (413T67-3); File Holder Set 5/32"; Oil Supply (199897-3) |
| Battery Capacity | 40V Max Li-Ion |
| Chain Pitch / Gauge | 0.325" / 0.043" |
| Chain Speed | 1, 570 FPM (480 m/min) |
| Vibration Level | 4.6 m/s? |
| Noise Level | 81 dB(A) |
| Net Weight | 2.4 lbs (1.1 kg) |
| Dimensions (L x W x H) | 16-1/2" x 3-3/4" x 9-3/8" |

