Variable speed trigger switch for controlled cutting
Pistol grip design for increased operator comfort and control
Lightweight cast aluminum gear housing for optimal jobsite durability
Easily accessible carbon brushes for quick replacement on the jobsite
Retractable belt clip for operator convenience
Lock-on button enables comfortable continuous operation during periods of prolonged use
| Weight | 6.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.04167 × 0.3125 × 1.40625 in |
| Amps | 6.5 A |
| Max. Cutting Capacity | 5/16" |
| Strokes per Minute (SPM) | 0-2500 |
| Includes | Fibre Cement Shears, Blade Set (135168-4), Shear Head (125354-5), Hex Wrench 5/32? (783221-6), Plastic Carrying Case (824780-2) |
| Vibration Level | 4.5 m/s? |
| Noise Level | 82 dB(A) |
| Overall Length | 13-5/8" (346 mm) |
| Net Weight | 4.9 lbs (2.2 kg) |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |

