Trigger Switch with No Lock-On Button
SJS (Super Joint System) prevents kickback during wheel lock
Electric Brake for increased operator safety
Rotatable gear housing can be positioned at every 90? for optimal positioning
Removable side handle can be mounted on left or right side of tool
Ergonomic soft rubber grip design for vibration absorption and comfortable operation
Includes: Grip, Lock Nut Wrench, Tool-less Wheel Cover, 6″ Depressed Centre Wheel, Inner Flange, Lock Nut, Dust Cover Attachment
| Weight | 8.576 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.29166 × 0.55833 × 0.46666 in |
| Wheel Diameter | 6" |
| Voltage | 120 V |
| Amps | 10.5 A |
| No Load RPM | 10000 |
| Spindle Thread | 5/8" – 11 UNC |
| Tool Weight | 6.6 lbs. |

