AC/DC trigger switch with lock-on button
Labyrinth construction features a complex series of channels to prevent penetration of dust and debris into the field and armature for maximum operational life
Motor winding protection features “Zig-Zag” varnish on the armature and hardened powder on the field coils to act as an impenetrable barrier to dust and debris
Rotatable gear housing can be positioned at every 90? for optimal positioning
Removable side handle can be mounted on left or right side of tool
Ergonomic soft rubber grip design for vibration absorption and comfortable operation
Includes: Angle grinder, Side handle, Lock nut wrench 28, Toolless wheel cover, 6″ Depressed centre wheel, Inner flange, 5/8″-45 Lock nut
| Weight | 8.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.46875 × 0.52083 × 1.30208 in |
| Wheel Diameter | 6" |
| Amps | 10.5 A |
| No Load RPM | 10000 |
| Voltage | 18 V |
| Net Weight (with Battery) | 10.4 lbs. |
| Dimensions (L x W x H) | 12-1/2" x 18-9/10" x 23-7/10" |
| Max. Run Time | 5.7 Hours |
| Optional Battery Type | LXT? Lithium?Ion |

