Powered by one 18V Li-ion battery to supply energy to the powerful 18V DC motor drive system
Variable speed control by trigger and cruise control lever
The trigger also has a lock on function, with button operable from either side of handle
Optimum nozzle to ground angle for efficient sweeping operation
Lightweight & compact for single handed operation
Brushless motor
Battery and charger sold separately
Leaf Blower, Tools
Makita DUB184Z LXT Cordless Turbo Blower (Tool Only), 18 V, 116 MPH Output, Battery Powered-(Each)
$213.71
| Weight | 6.748 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.625 × 0.575 × 1.5 in |
| Engine Power | 18 V |
| Operating Type | Battery Powered |
| Air Speed | 116 MPH |
| Maximum Air Volume | 459 CFM |
| No Load Speed | 0-18000 RPM |
| Vibration Level | 2.5 m/s? |
| Noise Level | 86.6 dB(A) |
| Overall Length | 32-1/2" |
| Weight | 4.7 lbs. |

