Recommended for use on steel studs and ferrous metals
Cutting Disc, Tools
Makita A-90168 Metal Cutting Wheels, 14″ x 1/8″, 1″ Arbor, Aluminum Oxide, 3900 RPM-(Pack of 5)
$64.58
SKU: VK730
Categories: Cutting Disc, Tools
Tags: A-90168, Cutting Discs, Metal Cutting Wheels
Brand: Makita
| Weight | 7.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.20833 × 0.08333 × 1.18333 in |
| Diameter | 14" |
| Thickness | 1/8" |
| Arbor Size | 1" |
| Max. RPM | 3900 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | A36P-BF |

