Compact yet powerful rare earth lift magnets can be used on flat or round surfaces and contain an internal release on/off device that does not contact or damage the surface of the part being lifted
Permanent magnetic lifts eliminate the fear of dropping the load being lifted due to power failures
3:1 design factor
Conforms to ASME B30.20 standards
Handle: 5 7/8″
Material Handling & Storage, Permanent Lifting Magnet
Mag-Mate PNL1600 Powerlift Magnets, 1600 lbs. (0.8 tons) Holding Cap., 10-3/4″ L x 4-7/8″ W x 8-7/8″ H-(Each)
$1,415.50
| Weight | 53.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.125 × 1 × 1.125 in |
| Max. Holding Capacity | 1600 lbs. (0.8 tons) |
| Overall Length | 10-3/4" |
| Overall Width | 4-7/8" |
| Overall Height | 8-7/8" |
| Capacity lbs. Flat | 1600 |
| Height | 8.875" |
| Length | 10.75" |
| Width | 4.875" |
| Capacity lbs. Round | 800 |
| Minimum Diameter | 4" |
| Handle | 6.75" |
| Weight | 53 lbs. |

