Flow-through tiles with excellent anti-fatigue properties designed for wet areas where grease, oil, and chemicals may be present
High-density, closed-cell nitrile rubber provides excellent anti-fatigue qualities to help reduce the pain and fatigue associated with standing for long periods of time
Drainage holes allow liquid to flow through; beveled edges provide a safe transition from floor to mat and will not crack or curl
Nitrile rubber provides years of useful life and can withstand the rigors of almost any industrial environment
Welding safe; grease/oil proof; chemical resistant; ESD rating of electrically conductive
Anti-Fatigue Mattings
M+A Matting 441202100 Hog Heaven III Drainable Modular Side Tile, Corrugated, 3′ x 3′ x 3/4″, Black, Nitrile-(Each)
$300.00
SKU: JQ007
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 441202100, Anti-Fatigue Mattings, Hog Heaven III Drainable Modular Side Tile
Brand: M+A Matting
| Weight | 32.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.78 × 3.78 × 0.19 in |
| Width | 3' |
| Length | 3' |
| Thickness | 3/4" |
| Colour | Black |
| Material | Nitrile |
| Environment | Wet/Oily |
| Style | Drainage |
| Surface Type | Corrugated |
Recently Viewed Products
-
Indoor Entrance Mattings
Mat Tech TVM61054 Terra Nova Classic Entrance Mat, Wiper, 6′ x 10′ x 5/16″, Charcoal-(Each)
$467.88 Add to cart


