Four rows of stitching on head band
Absorbs 5 times its weight
Break-in is not necessary
Highly absorbent mop with mid retention is perfect for general any cleaning or any restaurant environments
PVC coated head band for air flow
Resists mildew
Made with 4-ply Rayon/Polyester blended yarns that can withstand repeated laundering
Facility Maintenance, Wet Floor Mop
M2 Professional MW-SW4XL-NB-BL Swinger Wet Mop, Polyester/Rayon, Loop Style-(Each)
$17.39
| Weight | 1.432 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.70833 × 0.375 × 0.70833 in |
| Type | General Use |
| Style | Loop |
| Material | Polyester/Rayon |
| Colour | Blue |
| For Use With | MX Fuel? Core Drill and Corded Tools |
| Max. RPM | 1035 |
| Kerf Thickness | 3 mm |
| Segment Height | 9 mm |

