Made with 4-ply Rayon/Polyester blended yarns that can withstand repeated laundering
Four rows of stitching on head band
Absorbs 5 times its weight
PVC coated head band for air flow
Resists mildew
Break-in is not necessary
Facility Maintenance, Wet Floor Mop
M2 Professional MW-SW2M-NB-OR Swinger Wet Mop, Polyester/Rayon, Loop Style-(Each)
$11.98
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.75 × 0.25 × 0.70833 in |
| Type | General Use |
| Style | Loop |
| Material | Polyester/Rayon |
| Height | 7.125" |
| Length | 21" |
| Width | 8" |
| Weight | 182 lbs. |

