Highly absorbent mop with mid retention is perfect for any general cleaning application
High resistance to chemicals and disinfectants
Break-in is not necessary
Made with next generation microfiber and PET plastic bottles, this mop can be used in healthcare environments
Contains recycled material
Facility Maintenance, Wet Floor Mop
M2 Professional MW-MPE3L-NB MicroPet Eco Series Mop, Microfibre, Loop Style-(Each)
$17.70
| Weight | 1.164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.75 × 0.33333 × 0.625 in |
| Type | General Use |
| Style | Loop |
| Colour | Green & White |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Inside Diameter | 4-3/4" |
| Outside Diameter | 5-3/4" |
| Weight | 5 lbs. |

