Highly absorbent mop with mid retention is perfect for any general cleaning application
High resistance to chemicals and disinfectants
Break-in is not necessary
Contains recycled material
Made with next generation microfiber and PET plastic bottles, this mop can be used in healthcare environments
Facility Maintenance, Wet Floor Mop
M2 Professional MW-MPE2M-NB MicroPet Eco Series Mop, Microfibre, Loop Style-(Each)
$14.61
| Weight | 0.944 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.66666 × 0.375 × 0.66666 in |
| Type | General Use |
| Style | Loop |
| Material | Microfibre |
| Cord Length | 5' |
| LED Life | 30, 000 Hours |
| Dimensions | 6-1/2" L x 6" W x 11-1/4" H |
| Weight | 2 lbs. |

