Highly absorbent mop with mid retention is perfect for any general cleaning application
High resistance to chemicals and disinfectants
Break-in is not necessary
Contains recycled material
Made with next generation microfiber and PET plastic bottles, this mop can be used in healthcare environments
Facility Maintenance, Wet Floor Mop
M2 Professional MW-MPE1S-NB MicroPet Eco Series Mop, Microfibre, Loop Style-(Each)
$10.43
| Weight | 0.736 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.625 × 0.25 × 0.58333 in |
| Type | General Use |
| Style | Loop |
| Material | Microfibre |
| Strength | 120 lbs. |
| Thickness | 1-1/8" |
| Height | 2" |
| Weight | 2 lbs. |

