Centerline wheel for increased balance and more accurate measurements
Gear-based counter drive is more accurate and durable than the traditional belt drive
Bolstered folding joint allows for compact storage and longer product life
Heavy-duty wheel wiper prevents debris buildup
Glare-resistant counter display is easy to read
Analog counter dial resets at 10,000 ft.
Ergonomic pistol grip handle
Built in kickstand supports wheel for simple measurement recording
Measuring Wheel, Tools
Lufkin By Crescent 037103308511 Professional Centerline SAE Measuring Wheel, 12″/30.48 cm, 10000′ Range, Feet-(Each)
$92.07
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.65833 × 0.91667 × 0.53333 in |
| Measuring Range | 10000' |
| Graduations | Feet |
| Wheel Diameter | 12"/30.48 cm |
| Measurement Type | SAE |
| Contracted Length | 20" |
| Overall Length | 19.9" |
| Extended Length | 38.5" |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Overall Height | 6.6" |
| Overall Width | 12.5" |



