Industrial Quality Loctite products
Threadlocker, Tools
Loctite 88448 Threadlocker 277 Large Threads, Red, High, 50 ml, Bottle-(Bottle)
$59.45
| Weight | 0.188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.18333 × 0.51666 × 0.08333 in |
| Format | 50 ml |
| Container Type | Bottle |
| Strength | High |
| Fixture Time | 60 min. |
| Full Cure Time | 24 hrs. |
| Colour | Red |
| Torque (Break/Prevail) | 275 in. lb. / 275 in. lb. |

