Can withstands minor flange movement caused by vibrations
Fluorescent blue colour allows to easy visual inspection during assembly
Will not run during vertical applications
Gasket Sealant, Tools
Loctite 231153 509 Gasket Eliminator Flange Sealant, Cartridge, Blue-(Each)
$272.80
| Weight | 0.912 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.16666 × 0.75 × 0.16666 in |
| Format | 300 ml |
| Colour | Blue |
| Container Type | Cartridge |
| Fixture Time | 60 min. |
| Full Cure Time | 6 hrs. |
| Temperature Range | -54°C to 149°C (-65°F to 300°F) |

