2-part, rapid curing, polyurethane joint filler
It is a self-leveling, 100% solid, low viscosity, flexible system
Designed for heavy-duty traffic and freezer applications
Provides 10-15% movement of installed joint width
Polyurethane Adhesive, Tools
Loctite 1291113 Loctite Fixmaster Crack Filler SL, 8.6 fl. oz., Dual Cartridge, Grey-(Each)
$74.63
| Weight | 0.914 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.24166 × 0.83333 × 0.15833 in |
| Format | 8.6 fl. oz. |
| Container Type | Dual Cartridge |
| Colour | Grey |
| Application Time | 45 min. |
| Full Cure Time | 90 min. |
| Storage Temperature | 46° F – 69° F |
| Application Temperature | -40 °F – 120 °F (-40 °C – 50 °C) |

