Polyurethane wheels and steel rollers
Fork raised height: 6 1/2″
Limited 2-year warranty
Low Profile Pallet Truck, Material Handling & Storage
Lift-Rite U511LY00-000 Ultra Low Profile Hydraulic Pallet Trucks, 48″ L x 27″ W, 5000 lbs. Cap.-(Each)
$2,192.36
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.35 × 2.35 × 2.35 in |
| Fork Length | 48" |
| Frame Width | 27" |
| Capacity | 5000 lbs. |
| Frame Material | Steel |
| Fork Width | 6-1/2" |
| Raised Height | 6.5" |
| Lowered Height | 1.75" |
| Weight | 175 lbs. |
| Fork lowered height | 1 3/4" |

