Polyurethane wheels and steel rollers
Fork raised height: 6 3/4″
Low Profile Pallet Truck, Material Handling & Storage
Lift-Rite M521LY00-X00 Low Profile Hydraulic Pallet Trucks, 48″ L x 20.5″ W, 5000 lbs. Cap.-(Each)
$2,148.07
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.2 × 2.2 × 2.2 in |
| Fork Length | 48" |
| Frame Width | 20.5" |
| Capacity | 5000 lbs. |
| Frame Material | Steel |
| Fork Width | 6-1/2" |
| Raised Height | 6.75" |
| Lowered Height | 2" |
| Weight | 160 lbs. |
| Fork lowered height | 2" |

