Polyurethane wheels and steel rollers ; ULTRA LOW PROFILE LIFT-RITE?
Fork raised height: 6 1/2″; LOW PROFILE LIFT-RITE?
Fork raised height: 6 3/4″
Low Profile Pallet Truck, Material Handling & Storage
Lift-Rite M512LY00-X00 Low Profile Hydraulic Pallet Trucks, 42″ L x 27″ W, 5000 lbs. Cap.-(Each)
$2,110.32
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.575 × 5.575 × 5.575 in |
| Fork Length | 42" |
| Frame Width | 27" |
| Capacity | 5000 lbs. |
| Frame Material | Steel |
| Fork Width | 6-1/2" |
| Raised Height | 6.75" |
| Lowered Height | 2" |
| Weight | 170 lbs. |
| Fork lowered height | 1 3/4" |

