Polylewton Stack-N-Nest containers used in general manufacturing, food processing and distribution applications
Injection moulded from high density polyethylene
Will not rust, rot or corrode, resist damaging effects of oil, most chemical solvents, water and steam
Stack without covers
Nest at alternating 180° positions when empty
Withstands wide temperature variances
Easily cleaned
Recyclable
Material Handling & Storage, Stack and Nest Containers
Lewis Bins+ 5700002 Polylewton Stack-N-Nest Containers, 12″ x 21″ x 17″, Red-(Each)
$81.75
SKU: CC862
Categories: Material Handling & Storage, Stack and Nest Containers
Tags: 5700002, Polylewton Stack-N-Nest® Containers, Stack and Nest Containers
Brand: Lewis Bins+
| Weight | 5.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.03063 × 1.03063 × 1.03063 in |
| Colour | Red |
| Height | 12" |
| Width | 21" |
| Depth | 17" |
| Outside Dimensions Top L" x W" | 21.0 x 17.0 |
| Outside Dimensions Bottom L" x W" | 18.8 x 15.0 |
| Max. Height | 12" |
| Volume Cu. Ft. | 1.8 |
| Nesting Ratio | 4:01 |
| Weight | 5 lbs. |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Lewis Bins+ 5400003 Polylewton Stack-N-Nest Containers, 7.9″ x 24″ x 14.1″, Grey-(Each)
$53.40 Add to cart -
Material Handling & Storage
Lewis Bins+ 5400002 Polylewton Stack-N-Nest Containers, 7.9″ x 24″ x 14.1″, Red-(Each)
$53.40 Add to cart




