Soft White colour output
Resistant to impact and vibration
Mercury & lead free – RoHS Compliant
Emits virtually no heat
Min. Operating Temp. is -30?C
Suitable for damp locations
| Weight | 0.556 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.35 × 0.45833 × 0.35 in |
| Wattage | 10 W |
| Lamp Life | 15000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Lumens | 800 |
| Bulb Shape | PAR30 |
| Base Type | Medium |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Voltage | 120 V |

