Soft White colour output
Resistant to impact and vibration
Mercury & lead free – RoHS Compliant
Emits virtually no heat
| Weight | 0.234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.58333 × 0.25 in |
| Wattage | 9.5 W |
| Lamp Life | 15000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Lumens | 800 |
| Bulb Shape | A19 |
| Base Type | Medium |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Voltage | 120 V |

