Heavy-Duty 3/16″
Fork lift-operated self-dumping hoppers
Designed specifically for efficient handling of scrap metal, raw materials and other bulk materials
Can be fitted with casters for better mobility
Painted with epoxy primer and blue enamel finish
F.O.B. Laval, QC
Hoppers roll forward when unlatched for easy dumping
Hoppers can be used with casters, a forklift truck or both
Application guideline: Rugged use, heavy duty metals in construction field
Facility Maintenance, Self Dumping Hoppers
Laurin 870579000 Self-Dumping Hopper, Steel, 5 cu.yd., Blue-(Each)
$8,295.20
SKU: NH095
Categories: Facility Maintenance, Self Dumping Hoppers
Tags: 870579000, Self Dumping Hoppers, Self-Dumping Hopper
Brand: Laurin
| Weight | 1350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.83 × 8.91 × 4.66 in |
| Capacity | 5 cu.yd. |
| Gauge | 7 ga. |
| Material | Steel |
| Colour | Blue |
| Wheel Material | Nylon |
| Axle Bore | 0.472" (12 mm) |
| Hub Length | 1.378" (35 mm) |
| Temperature Range | -25?C to 250?C (-13?F to 482?F) |
Recently Viewed Products
-
Auto Darkening Welding Helmets
Optrel 1006.502 E684 Welding Helmets, 4.25″ L x 2″ W View Area, 4/5 – 13 Shade Range, Blue – Each
$833.63 Add to cart



