Reduce cut injuries – recessed blade prevents contact with fingers
Recessed blade reduces cut injuries and damaged goods
Reduce damaged goods in boxes or packages
Cuts boxes, film, tape, and thousands more applications
Ergonomic handle size
Increased blade exposure, with recessed durable high quality carbon steel blade
Carbon steel blade for increased product life
Larger multi-position handle for ergonomic ease of use, with piercing tape splitter
Larger blade opening for cutting thicker cardboard
Advanced plastic polymers
Disposable
Designed for the highest level of safety
Specialty Cutter, Tools
Klever KCJ-2G Klever Koncept Knife-(Each)
$4.62
SKU: UAU619
Categories: Specialty Cutter, Tools
Tags: KCJ-2G, Klever Koncept Knife, Specialty Cutters
| Weight | 0.037 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1.16 in |
| Material | Plastic/Steel |
| Overall Length | 5-3/4" |
| Finish | Bright |
| Tolerance | Medium |
| Thread Style | BSW |
| Tap Type | Machine |
| Shank Width | 1-1/2" |
| Handle Material | Plastic |
| Head Width | 1-3/8" |

